«مسیر طی شده» بازرگان جنجالی شد

به گفته خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از مستند «مسیر طی شده» با موضوع زندگی و اندیشه‌های مهندس مهدی بازرگان،  عصر روز گذشته (سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه) درون تالار سوره حوزه هنری برگزار شد. درون این مراسم که دانشجویان، پژوهشگران و جمعی از اعضای نهضت آزادی حضور داشتند، مستند «مسیر طی شده» اکران شد و پس از آن بعضی از اعضای نهضت آزادی به مستند اعتراض کردند.

پس از اکران مستند، حسن روزی‌طلب مشاور تاریخی اثر به سخنرانی پرداخت و با بیان اینکه این مستند به لحاظ پژوهش قابل قبول بوده هست، اظهار کرد: بعضی شخصیت‌ها درون تاریخ انقلاب تابو شده‌اند و نمی‌شود درون موافقت یا مخالفت آن‌ها خیلی صریح صبحت کرد و خوشحالم پس از مستند «قائم مقام» این حصار درمورد آقای بازرگان شکسته شده هست که درون این میان بعضی از حامیان مهندس بازرگان با عصبانیت واکنش نشان دادند و معتقد بودند، این اثر را نباید مستند دانست و با فریادهای ممتدشان اختلال چندین دقیقه‌ای درون مراسم صورت دادند.

روزی طلب نیز نسبت این اعتراض‌ها تصویر‌العمل نشان داد و گفت: از حاضرین و بزرگواران درون جلسه خواهشمندم بر احساسات خود غلبه کنند و سعه صدر بیشتری از خود به خرج دهند به چه دلیل که بالاخره فیلمی ساخته شده و باید به آن پرداخته شود و دیگر این داد و فریادها ازبرای چیست؟

روزی طلب ادامه داد: «مسیر طی شده» حاصل کار پژوهشی یک تیم جوان هست و شما نیز می‌توانید از این دست کلیپ ها بسازید کما این که درون جمهوری اسلامی توانسته‌اید آزادانه چند صد جلد کتاب درون مورد مهندس بازرگان چاپ کنید.

درون ادامه علی ملاقلی‌پور کارگردان این اثر به سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: مستندسازی درمورد شخصیت‌هایی مثل بازرگان یا دکتر شریعتی و استاد مطهری کار سختی هست، به چه دلیل که آن‌ها صرفاً چهره‌های سیاسی نبودند.

وی همچنین درمورد پرداخت به بحث نهضت آزادی گفت:به صراحت به شما می‌گویم که پس از این همه سال درصورتیکه ما نسل‌های جوان نتوانیم با هم حرف بزنیم بسیار بد هست. نه ما عضو حزب جمهوری اسلامی و نه شما عضو حزب نهضت آزادی هستید که بخواهیم با یکدیگر دعوا کنیم، بلکه شما یک دیدگاه و ما نیز یک دیدگاه داریم و الان این مستند می‌تواند فرصتی ازبرای گفت‌وگو باشد. درون واقع دنیای امروز اصلا جایی نیست که بتوان سلیقه و نظر را پنهان کرد.

ملاقلی‌پور افزود: بالاخره نهضت آزادی حزبی هست که جمهوری اسلامی تاکنون ورود چندانی به آن نداشته و درصورتیکه هم درون شرایط فعلی حرفی درمورد‌اش زده شود، بحث دولت موقت هست، از این نظر مستند ما ازبرای این گروه فرصتی ازبرای طرح مجدد نام‌شان بود. از طرفی واقعا احتیاج بود ازبرای یک دفعه هم که شده با بازرگان مواجهه فکری و اندیشه‌ای نیز صورت گیرد و اتفاقا قسمت زیادی از انتقاداتی که درون کار وجود دارد، درون همین مقطع هست. من با اکثر افراد حاضر درون مستند بحث کردم و آنها می‌دانند که ما با گروه آنها (نهضت‌آزادی) درمورد موضوعات مختلفی مثل سازمان مجاهدین، جنگ و ولایت فقیه چالش داریم. البته این مستند مهندس بازرگان را تکمیل نمی‌کند، بلکه بخشی از این شخصیت هست؛ به چه دلیل که یک اثر بیشتر از این گنجایش ندارد و ما هر جنبه دیگری را نیز انتخاب می‌کردیم، باز کار تکمیل نمی‌شد.

درون ادامه این مراسم مجید تفرشی محقق تاریخ و رسانه نیز درون مورد این مستند اظهار نظر کرد و گفت: بنده با شبکه های زیادی همچون bbc، من‌وتو و ایران اینترنشنال مصاحبه کرده‌ام و با علم به اینکه می‌دانم آن‌ها چگونه دروغ می‌گویند می‌گویم این کلیپ ظلم به جمهوری اسلامی و درون تعریف کامل از مهندس بازرگان هست این یک تاریخ‌نویسی دروغ بود هرچند شما بلد نبودید دروغ‌تان را درون این کلیپ بفروشید.

درون این میان بعضی از مخالفان این اثر و حامیان مهندس بازرگان با متشنج کردن فضای مراسم با اعتراضات و فریادهای ممتدشان مانع از پاسخگویی علی ملاقلی‌پور شدند.

درون آخر نیز علی ملاقلی‌پور درون جواب به سوالات و انتقادات پیش آمده درون این مراسم اظهار داشت: مگر ما درون یک کلیپ چقدر وقت داشتیم تا بتوانیم به همه حوادث بپردازیم؟ من تاکید کردم که این کلیپ فتح باب شود ازبرای گفت‌وگو، ضمن این‌که این کلیپ نه اصولگرایی ساخته شده نه اصلاح‌طلبی؛ و نکته قابل‌توجه این هست که بعضی اصولگرایان از این کلیپ ناراحت هستند و آن را به نفع نهضت آزادی می‌دانند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *